Skip to main content

Tıp yanında bilişim de üniversite başlangıcından itibaren ikinci uğraş alanım oldu.

Bu konuda bana bu merakı aşılayan merhum Prof. Dr. Hilmi SABUNCUOĞLU hocama müteşekkirim.

1985 İstanbul Tıp Fakültesinde Biyoistatistik ve Biilgisayar dersinde Prof. Dr. Hilmi SABUNCUOĞLU hocamdan ilk derslerimi aldım.

1986 yılında Apple IIe ile tanıştım. Bu bilgisayarın yeşil fosforlu ekranı ve 2 adet 5,25 inç Floppy Disk Sürücüsü vardı. Birinde işletim sistemi, diğerinde ise ofis yazılımı vardı. Ayrıca Türkçe karakterleri gösteremeyen bir grafik çipi ve yazamayan bir yazıcısı vardı.

Apple IIe: 1983-1993 yılları arası kullanılmış.

1988 yılı burslarımdan biriktirdiğim parayla ilk 8086 işlemcili, monokrom ekranlı PC’mi satın aldım.

Bu bilgisayarımda ilk programımı yazdım. QBASIC ile hazırladığım bu HIZLI OKUMA PROGRAMI bu konuda eğitim veren bir amatör hızlı okuma kursunda yıllarca kullanıldı.

1990 yılında yayınla uğraşan arkadaşlarım sayesinde Mac ile tanıştım. Monokrom ekranı ve fare dene garip bir eklentisi vardı.

1991 yılında tıpı bitirdim. İlk maaşımla ilk renkli bilgisayarıma kavuştum. ARC marka renkli ekran ve 386 işlemcili idi. Ayrıca faresi ve windows 3.1 adında grafik ara birimi vardı.

Bu bilgisayarda Professional Write ve Professional File adında çok sevdiğim DOS tabanlı iki program vardı.

1994 yılında uzmanlık eğitimine başladım. Fakültemizde muhasebe dışında bilgisayar yoktu. Hocama rica ederek ilk klinik amaçlı bilgisayarı aldırdım (Wearnes marka).

Ardından kuruma ilk projeksiyon cihazını aldırdım ve slayt makinalarının devri son buldu. Not: Bu yılda İstanbul’daki üniversitelerde bile powerpoint kullanımı çok nadirdi.

Servisteki bilgisayarda visual basic arabirimiyle çalışan pek çok sorgulama yazılımı yazdım. En azından kendi servisimizdeki hasta taramalarını kolayca yapabilir olduk.

1994-1996 yıllarında iki yıl süreyle hocalarıma ve arkadaşlarıma PC donanım ve yazılım kullanma eğitimi verdim.

1998 yılında Visual Basic derleyici ve Access veri tabanı ile ile Patoloji Laboratuvarı yazılımını yazdım ve Yüzüncü Yıl Üniversitesine lisansladım. Uzun yıllar burada hizmet verdi.

1999 yılında uzman olarak girdiğim özel kliniğe Access yazılımı ile hasta kayıt ve performans hesaplamalarını yapan entegre bir yazılımı yazdım. Üç yıla yakın kullandık.

2002 yılında Devlet hastanesinde yönetici olarak başladığımda Hastane bilgi sistemlerinin devri başladı. Bu süreçte bulunduğum hastanede HBYS’yi başlattık.

2005 yılında hastanemize hizmet veren bilgi işlem firmasıyla “ilk yerli PACS program projesine” başladık ve 1,5 yılda tamamlayarak Türk Hekimlerinin kullanımına sunduk.

2006 yılında Servergazi Devlet Hastanesinde Pardus Linux ile İntranet kurulumu ve ayrıca web sitesinin PhpNuke ile kurulumu ve 7 yıl süreyle güncellemesini yaptım.

Pardus işletim sistemi dağıtım gönüllüsü; Ulusal ve uluslararası kongrelerde bizzat CD dağıtarak.

2010 yılında bulunduğum hastanede yükselen lisanslama maliyetlerini azaltmak için veri tabanlarını Linux işletim sistemine geçirdik (SuSe Linux Enterprise).

2012 yılında Muğla Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği görevindeyken ildeki tüm hastanelerde, yasal ve teknik zorunluluklar açık kaynak yazılıma dönüştürdük.

2013 yılında açık kaynak yazılımla teletıp projesi gerçekleştirdik.

Akademisyenlik hayatım başladı. Bu süreçte karar destek süreçlerinin iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalarımız oldu.

Halen Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde Bilgi İşlemden sorumlu başhekim yardımcısı olarak bilişim yolculuğum devam etmektedir.

Hastane ortamında Windows (10), Evde MacOS (Catalina) ve Linux (Pardus, Ubuntu, SuSe, Mint, Debian) kullanıyorum.

Güncel uğraş alanım: HBYS, PACS, WordPress, Bootstrap, Speech to Text.