Skip to main content

DR. AKÇAY; “İSHALLİ ÇOCUKLARA 1 ÇAY BARDAĞI ELMA SUYU”

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Öğretim Üyesi Dr. Gürbüz Akçay, yaz mevsiminde çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgiler verdi. Yaz aylarında su kullanımının önemine dikkat çeken Dr. Akçay; “Her çocuk kendi yaş grubuna uygun beslenmesini yapmalı. Bebekler 6 aya kadar anne sütü almalı. 6 aydan sonra ek gıdalarını almalı. Okul çağındaki çocuklara uygun beslenme metotları var. Onlar uygulanmalı. Ergenlik dönemindeki çocuklar da kendi yaşlarına uygun besinleri tüketmeli. Yaz mevsiminde ise ek gıda alan çocuklarda özellikle bol sıvı alımını öneriyoruz. 6 aya kadar olan bebeklerde düzenli su vermiyoruz. Ancak çocukta ateş varsa, bezinde kırmızılık görüyorsak çocuğun su ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Böyle durumlarda mutlaka su desteği vermeliyiz. 6 aydan sonra bebeklere düzenli su vermeliyiz. Önemli olan hangi suyu vermemiz gerektiğidir. Her zaman ailenin kullandığı su verilmeli. Denizli Merkez olarak şebeke suyundan kaynaklı salgınlar görmüyoruz. Hazır su da verilebilir. Ancak bebeklerde, değişen damacanalardaki sular yerine tek kullanımlık sular kullanılmalı. Kaynatılmış su vermeyi tavsiye etmiyoruz. Çünkü su kaynayınca içindeki mineral kompozisyonu değişebiliyor” diye konuştu.

PİKNİĞE GİDENLER DİKKAT! “Pikniğe gidenler gittikleri yerde bulunan çeşmelerden su içmesinler” diyen Dr. Akçay sözlerine şöyle devam etti: “Güvenli olabilir ancak sadece suyun mikroplu olup olmaması değil, suyun içindeki mineral kompozisyonu da turist ishali dediğimiz ishale yol açabilir. Uzun süre seyahate çıkarken de yanlarına evden su alsınlar. Yol üzerinde gördükleri çeşmelerden de su içirmesinler.”

“SOFRANIZDA MUTLAKA YOĞURT, CACIK VEYA AYRAN BULUNMALI” Yaz mevsiminde su kullanımının dışında bol bol mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Akçay; “Meyve ve sebzeleri tüketmeden önce bol suyla yıkamalılar. Bu konuda yaz aylarında, kış mevsiminden daha fazla özen göstermeliler. Tarım sularından geçen parazitler yazın daha hızlı çoğalabilmektedir. Sofranızda mutlaka yoğurt, cacık veya ayran bulunmalı” dedi.

“DOLAPTA KIYMA SAKLANMAMALI” Sıcak havalarda tüketilmemesi gereken besinleri de aktaran Dr. Akçay; “Fazla yağlı yiyecekler tüketilmemeli. Yağlı yiyeceklerde de zeytinyağı kullanılmalı. Çocuklarımıza et, yumurta ve tavuk verebiliriz. Denizli’de çok fazla karşılaştığımız bir durum var. Dolapta kıyma saklanmamalı. Dolapta saklanan kıymaların içinde bir tür bakteri var. Bu bakteriden dolayı çocuklarda uzun süreli bağırsaklarında lenf bezi büyümesine yol açan enfeksiyon oluşuyor. Çocuklar aylarca karın ağrısı çekebiliyor. Geçen sene Kurban Bayramı’ndan kıyma saklayanlar bu seneden itibaren saklamasınlar. Dolaba koyacaksanız eti bütün olarak saklayın ve kullanacağınız zaman kıyma haline getirin. Çocuk beslenmesinde az pişirilmiş salam, sosis ve sucuk gibi gıdaları önermiyoruz. Yazın pişmiş tavuk bırakmayın. Öğün başına, derin dondurucudan çıkarmışsak çözdürmeden pişirmeliyiz. Taze tavuk pişirmeye ve diğer öğüne bırakmamaya dikkat edin” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDETLİ İSHALDE ÇOCUKLARA 1 ÇAY BARDAĞI ELMA SUYU VERİN” Denizli’de yaz aylarında en çok karşılaşılan hastalıkların; bağırsak enfeksiyonu, ishal ve kusma olduğunu belirten Dr. Akçay şunları aktardı: “Akciğer ve boğaz iltihapları da görebiliyoruz. Mide-bağırsak enfeksiyonları solunum ve el yoluyla olmak üzere 2 yolla yayılabiliyor. Evde ishal hastası olan ailelerimiz klasik temizlik kurallarına biraz daha özen göstersinler. Yemekten önce ve sonra mutlaka eller yıkanmalı. İshal ve kusması olanlar hekimlere başvurmalı. Çocuklarda kusma varsa kusma ilaçlarıyla geçiştirmesinler. Böyle durumlarda çocuğa su vermeliyiz. Ancak sadece su verdiğimizde vücuda şeker girmeyeceği için bir süre sonra vücut yağları yakmaya başlar. Bu da kusmayı arttırır. Şekerli su verilmeli. Biz genellikle elma suyu öneriyoruz. Şiddetli ishali olan çocuklara 1 çay bardağı elma suyunu saat başı verebilirler.”

Kaynak: https://www.denizligazetesi.com/saglik/dr-akcay-ishalli-cocuklara-1-cay-bardagi-elma-suyu-h73458.html

Denizli Gazetesi

Leave a Reply