Skip to main content

Evinizde oynayan bilgisayar oyununun kontrolünü oluşturmak için birkaç öneri:
BİLGİSAYAR OYUNLARI HAK DEĞİL, AYRICALIKTIR
Bilgisayar oyun sistemini kurduğunuz gün bilgisayar oyunları oynamanın ona izin vermiş olduğunuz bir ayrıcalık olduğunu çocuğunuza açıkça söylerseniz, evinizdeki oyunu düzenlemeye başladığınızdan emin olabilirsiniz. Bu yaklaşım, sistemi olumlu davranış için bir ödül olarak kullanmanızı sağlar.

ZAMAN SINIRLAMASI KOYUN
5 saatlik oyun seanslarından kaçınmanın bir yolu, günlük bir sınır koymak veya oyunların oynanabileceği her gün belirli bir süre belirlemektir.
Yine de esnek olun. Bazı oyunlar için 1 saatlik bir sınır yetmeyecektir.

ÖNCE ÖDEV
Önceliklerinizi netleştirin.
Çocuğunuz ev ödevini ve işlerini tamamlayamıyorsa veya baştan savma yapıyorsa, oyun sistemine erişimi kısıtlayın. Bu cezai yaklaşımı engellemek için, çocuğunuzu oyun süresini uzatarak veya ödev veya ev işlerinde fazladan çaba gösterdiğinde yeni bir oyun kiralayarak ödüllendirebilirsiniz.

OYUN KONSOLLARININ KONTROLÜ
Çocuğunuz istediğinizden daha uzun süre oynamakta ısrar ederse ya da isteklerinize doğrudan uymuyorsa, kontrol cihazlarını (ya da fare, klavye) çıkarın. Oyun kumandaları olmadan oynanamaz.

BİRLİKTE OYNANAN OYUNLARA YÖNLENDİRİN
Bilgisayar oyunları sıklıkla kardeşler arasında kavgalara neden olur.
Bu sorun için aşağıdaki çözümleri göz önünde bulundurun:

“Birlikte oyun modu” sunan iki oyunculu oyunları arayın.
İki oyunculu bazı rekabetçi oyunlar için, her çocuk için farklı zorluk seviyeleri belirlemek mümkündür. Oyun yeteneklerini dengelemek için bu özelliği kullanabilirsiniz.
Çocuklar gerçekten birlikte oynamak istemiyorsa, her çocuk için ayrı oyun oturumları planlayın. Oyun bir çocuk için durduğunda ve bir başkası için başladığında sinyal vermek için bir zamanlayıcı kullanın.

DİĞER FAALİYETLERE YÖNLENDİRİN
Çocukların bilgisayar oyunlarına bağlanmaları, hemen hemen her şeyden vazgeçmeleri kolaydır.
Çocuğun diğer etkinliklere katılımını teşvik edin ve destekleyin.
Çocuğunuz bilgisayar oyunları dışında hiçbir şeye ilgi duymuyorsa, en sevdiği oyunlardan biriyle ilgili diğer etkinliklerle ilgilenmesini sağlayın.
Çocuğunuz kurgusal rol yapma oyunlarını tercih ediyorsa, örneğin, kurgusal temalı bir kitabı okumaya ya da masrafsız sanat veya yapı malzemeleri kullanarak amatör hayali krallığı inşa etmesine yardımcı olabilirsiniz.

OYUN HARCAMALARINI KONTROL EDİN
Oyunla ilgili masrafları düşük tutmak için aşağıdaki fikirlerden bazılarını göz önünde bulundurun:
Oyun satın almak yerine kiralayın.
Arkadaşlarınızla oyunlarınızı değiştirin.
Çocuğunuza bir bilgisayar oyunu ipucu aramak için izin vermeden önce diğer yolları keşfedin. Mahalledeki diğer çocuklarda çocuğunuza problem olabilecek bir oyun olabilir.
Oyun dergileri ve kitapları ayrıca popüler oyunlarda başarılı olmak için gereken bilgileri sağlayabilir.

ÇOCUĞUNUZUN YAŞI VE KABİLİYETİNE UYGUN OYUN SEÇİN.
Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu (ESRB), ebeveynler ve tüketicilere video ve bilgisayar oyunları içeriği hakkında bilgi vermek ve sınıflandırmak için kurulmuş bağımsız ve gönüllü bir kuruluştur. ESRB, tüketiciler için aşağıdaki ipuçlarını sunar:

  • Oyun paketinin önündeki ESRB derecelendirmelerini ve arkadaki içerik tanımlarını arayın. Oyun bir ESRB derecesine sahipse, paketin önündeki ayırt edici siyah ve beyaz ESRB simgesini bulacaksınız. Varsa, ESRB içeriği açıklaması, paketin arkasına siyah beyaz bir kutuda bulunabilir.
  • Bir derecelendirme bulamazsanız, bilgi almak için ESRB’nin ücretsiz numarasını (800) 771-ESRB’yi (3772) arayın.
  • Yayımcının, özel yaş grupları için oyunu tavsiye edip etmediğini görmek için paketi dikkatlice inceleyin. ESRB derecelendirmeleri oyunun içeriğini değerlendirir, beceri seviyesini değil.
  • Oyunun içeriğine dair ipuçları için ürünün paketlemesindeki resimleri ve metni inceleyin.
  • Satış görevlisine, ürünü satın almadan önce mağazada deneyip deneyemeyeceğinizi veya mağazadaki birisinin sizin için gösterip gösteremeyeceğini sorunuz.

Son not: Yurtdışındaki kültüre göre yapılan derecelendirmeler sizin kültürünüze uymayabilir. Çocuğunuz oynarken arada yanında oturup sizin de görmeniz uygun olur.

Kaynak: https://www.brightfutures.org/mentalhealth/pdf/families/mc/video_games.pdf

Leave a Reply