Skip to main content

Mevsimsel Gripten Korunma

Mevsimsel gribi önlemenin en iyi yolu her yıl aşılanmaktır.
Bu yazıda grip hastalığıyla ilgili önlemler yer almaktadır.

Gripten Korunmak için Üç İşlem Yapın
Aşılanın
6 aylık ve daha büyük olan herkes, her yıl, özellikle yüksek risk altındaki kişilere grip aşısı yaptırmalıdır.
Önleyici Adımlar
Mikropların yayılmasını durdurmak için her gün önlemler alın. Grip aşısı almak en önemlisidir.
Gripin Önlenmesine Yardımcı Olan Sağlıklı Alışkanlıklar

Mevsimsel gribi önlemenin en iyi yolu her yıl aşı olmaktır, ancak öksürüğünüzü örtmek ve ellerinizi yıkamak gibi iyi sağlık alışkanlıkları mikropların yayılmasını durdurmaya ve grip gibi solunum hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Grip tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabilecek grip antiviral ilaçları da vardır.

Aşağıdaki ipuçları ve kaynaklar, kendinizi ve başkalarını gripten korumak için atabileceğiniz adımları öğrenmenize ve mikropların yayılmasını durdurmanıza yardımcı olacaktır.

  • Yakın temastan kaçının.

Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının. Hastalandığınızda, başkalarını da hastalığa karşı korumak için diğerlerinden uzak durun.
Hasta olduğunuzda evde kalın.
Mümkünse, hasta olduğunuzda işe ve okula gitmeyin. Bu, hastalığınızın başkalarına yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
Ağzınızı ve burnunuzu kapatın.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtmeniz etrafınızdakilerin hastalanmasını önleyebilir. Grip ve solunum sinsisyal virüsü (RSV), boğmaca ve ciddi akut solunum sendromu (SARS) gibi diğer ciddi solunum yolu hastalıkları öksürük, hapşırma veya kirli eller tarafından yayılır.

Toplu yerlere ve sağlık kuruluşlarına giderken maske takın. Bu konuda Japonları örnek alın.

  • Ellerinizi temizleyin.
    Ellerinizi sık sık yıkamak sizi mikroplardan korumaya yardımcı olacaktır. Sabun ve su yoksa, alkol bazlı bir el ovucu kullanın.
  • Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Mikroplar genellikle bir kişi mikroplarla bulaşmış olan bir şeye dokunduğunda ve sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduğunda yayılır.

  • Diğer iyi sağlık alışkanlıklarını uygulayın.

Evde, işte veya okulda, özellikle birisi hasta olduğunda, sık dokunduğu yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
Yeterli uyuyun, fiziksel olarak aktif olun, stresinizi yönetin, bol miktarda sıvı tüketin ve besleyici yiyecekler yiyin.

İlaç-dışı
İş ve Okulda Gripin Önlenmesi
Okulda
Çocuğunuzun okulunda, çocuk bakım programında veya kolejinde grip salgını veya başka bir hastalık olursa ve grip aşılarının yerinde yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi edinin.

Çocuğunuzun okulu, çocuk bakımı programı veya kolejinin sık sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri düzenli olarak temizlediğinden ve yerinde iyi bir doku, sabun, kâğıt havlu, alkol bazlı el ovma ve tek kullanımlık mendil bulundurduklarından emin olun.

Hasta öğrencilerin ve personelin diğerlerinden nasıl ayrıldığını ve eve gidene kadar kimin onlara bakacağını sorun.

İşte
Bir grip salgını veya başka bir hastalık meydana gelirse ve tesiste grip aşılarının yapılıp yapılmadığını işvereninizin planları hakkında bilgi edinin.

Mikropların giderilmesine yardımcı olmak için kapı kolları, klavyeler ve telefonlar da dahil olmak üzere sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri rutin olarak temizleyin.

İşyerinizde yeterli miktarda kâğıt mendil, sabun, kâğıt havlu, alkol bazlı el ovma ve tek kullanımlık mendiller bulunduğundan emin olun.

Siz veya bir aile üyesinin hasta olması ve evde kalmanız durumunda, işinizi nasıl yapacakları konusunda başkalarını eğitin.

İşteyken hasta hissetmeye başlarsanız, mümkün olan en kısa sürede eve gidin.

Grip aşısı için zaman ayırın.

Birçok farklı grip virüsü olsa da grip aşıları araştırmanın en yaygın olacağının öne sürdüğü 3 veya 4 virüse karşı koruma sağlar.
Grip aşısı, grip hastalıklarını, doktor ziyaretlerini ve grip nedeniyle iş ve okula devamsızlığı azaltabilir, ayrıca griple ilgili hastaneye yatışları önleyebilir.

Grip aşısının ayrıca çocuğun gripten ölme riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Ayrıca, bir kişi aşılamadan sonra hasta olsa bile, hastalıklarının daha hafif olabileceğini gösteren veriler vardır.

6 aylık ve daha büyük olan herkese grip aşısı yapılmalıdır

Kaynak: https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm

Leave a Reply